Wycieczka autokarowa do Szczyrzyca.

Trasa wycieczki: Poręba Wielka – Szczyrzyc (26 km; około 40 minut)
Koszt autokaru 40 osobowego około 350,00 zł + ewentualne parkingi.

Czas trwania wycieczki: około 5 godzin.

Szczyrzyc – malownicza miejscowość w dolinie rzeki Stradomki, położona u wschodnich podnóży Ciernia. Jego powstanie ściśle wiąże się z zakonem Cystersów, którzy około 1234r. przenieśli się tutaj z Ludźmierza na Podhalu, budując pierwszy kościół i zabudowania klasztorne. W zespole zabudowań opactwa szczyrzyckiego wyróżniającym się obiektem jest murowany kościół z 1620r. uprzednio gotycki, przebudowany w XVIII i XIX wieku. W 1954r. w klasztorze zorganizowano muzeum. W pobliżu zabudowań klasztornych znajduje się browar, którego początki sięgają 1623r.

Plan wycieczki:

1. Zwiedzanie Kościoła Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i Św. Stanislawa Biskupa – zabytkowa, murowana świątynia rzymskokatolicka z obrazem Matki Boskiej Szczyrzyckiej. Jest zarazem jedynym nieprzerwanie istniejącym klasztorem Cystersów na ziemiach polskich.
2. Zwiedzanie Wioski Indiańskiej – podczas zwiedzania mozna zobaczyć: naturalnej wielkości, malowane, w pełni wyposażone tipi, ogromny namiot zwany tio-tipi, szałas pary (indiańską saunę), warlodge – specjalny namiot wojenny a także wystawę rękodzieła Indian mieszkających na preriach – wierne repliki strojów indiańskich sprzed 200 lat, wykonane z tysięcy koralików: koszule wojenne, tomahawki, torby z surowej skóry i wiele innych rzeczy. Można również zobaczyć wojownika palącego świętą fajkę, dowiedzieć się jak kobiety wyprawiały skóry, zobaczyć przejmującą scenę pogrzebu wojownika. Będzie można postrzelać z prawdziwego łuku do tarczy, skorzystać z wielu opcji dodatkowych (warsztatów muzycznych i rękodzielniczych, indiańskiej kuchni, malowania twarzy), jak też uczestniczyć w oryginalnych grach i zabawach.

Czynne: poniedziałek – piątek: bloki programowe w godz. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 sobota 10.00, 12.00, 14.00
Cena za program uzależniona jest od czasu spędzonego na terenie wioski, czyli od wybranych opcji dodatkowych. Każda dodatkowa opcja przedłuża czas spędzony w skansenie mniej więcej o pół godziny. Na program dla grup zaorganizowanych składa się: opcja podstawowa: (60 – 90 minut) – 11,00 zł(netto) – oprowadzenie po wiosce z przewodnikiem, zapoznanie z elementami kultury indiańskiej, udział w indiańskich grach i zabawach, pamiątkowe zdjęcia.
Kontakt: Lidia i Maciej Włodarczykowie tel. 508 111 684 lub 18 33 20 400 www.wioskaindianska.pl